Friday, November 10, 2006

Humiliation

"Pokoření" se jmenuje hra, kterou v knize Hostující profesoři od Davida Lodge hrají na párty odborníci na angličtinu z katedry anglistiky v Berkley. Hraje se takto: Princip je v tom, že každý má uvést knihu, kterou nečetl, ale kterou podle něho četli ostatní, a dostane bod za každého hráče, který ji četl. Vyhrává ten, kdo pokoří sebe. Hru v knize vyhraje jeden z profesorů po tom, co se přizná, že nikdy nečetl Hamleta! Celá věc má ještě dohru, když mu o tři dny později neprodlouží smlouvu, neboť katedra anglistiky nechce zaměstnávat člověka, který veřejně přiznal, že Hamleta nečetl.

A dnes bych chtěl vyhrát tuto hru já sám. Přiznávám se tady, že jsem ještě nikdy nečetl Nesnesitelnou lehkost bytí od Milana Kundery. Četl jsem všechny jeho další knihy (některé v angličtině, jiné v pirátském překladu), v roce 1988 jsem v Německu viděl Kaufmanovu filmovou adaptaci, ale vlastní knihu začínám číst až dnes, 22 let po jejím vydání. Cítím se pokořen...

6 comments:

wr said...

Tak u Kundery mám také výrazné nedostatky. Četl jsem jenom "Směšné lásky", které mi chytře vnutila profesorka na gymplu.

tom vild said...

citim se stejne pokoren a ctu ji stejne az ode dneska ...

ale ne tolik - cetl jsme vic, nez smesne lasky :-)

Gentleman said...

četl jsem ji, dávno, v německém překladu
že bych řval potěšením, to nee :-(

Gentleman said...

četl jsem ji, leč v němčině

Gentleman said...

že bych chápal, proč je tam ten příspěvek 2x, to taky ne...

Anonymous said...

já ji nečetla, to se přiznávám. Nějak tomu Kunderovi pořád ne a ne přijít na chuť, snad to přijde s věkem...